بازاریابی دیجیتال چه چیزی هست و چه چیزی نیست؟

دیجیتال مارکتینگ، سوشال مدیا مارکتینگ، آنلاین مارکتینگ واژه‌هایی هستند که این روزها با اقبال بسیار زیادی روبرو شده است. بسیاری از کسب و کارها به دنبال استخدام افرادی هستند که در این حوزه دارای توانایی باشند و بخش زیادی از نیروی کار هم خود را متخصص این حوزه می‌دانند. اینکه چه کسی متخصص این کار هست و اصلا آیا چیزی که کسب‌وکار ها به دنبال آن هستند همان بازاریابی آنلاین هست یا نه را کاری ندارم اما چند نکته است که باید به صورت کلی مورد توجه هر دو طرف قرار گیرد.

اول اینکه بازاریابی آنلاین یا هر چیزی که دوست دارید صدایش کنید فقط انتشار محتوی و ساخت حساب کاربری در رسانه‌های مختلف نیست. باید دقت کرد که در واژه «بازاریابی آنلاین» کلمه بازاریابی پررنگ تر از کلمه آنلاین باید دیده شود. در اصل این کار خودش بازاریابی است و حتی برخی از کارشناسان بازاریابی معتقد هستند که این روش از بازاریابی تنها روشی است که در سالهای آتی اثر بخش خواهد بود. لذا نیروی کار باید در بازاریابی تخصص داشته باشد و اصولا کاری که در حوزه بازاریابی آنلاین انجام می‌شود باید در قالب سیاستهای بازاریابی انجام شود .

مشکل اصلی کسب‌وکارها این است که سیاست درست و مدونی در حوزه بازاریابی نداشته‌اند و تا به حال تنها کارهایی که صورت گرفته بیشتر در حد مصرف مسکن عمل کرده است. به نظر من ریشه اصلی این رویکرد هم در بازار غیر رقابتی کشور نهفته است. تا زمانی که رقبای معتبر و بزرگ وارد بازار نشوند خیلی تغییر خاصی در حوزه بازاریابی نخواهیم دید.

نکته دوم این است که SEO، Social Media، Email Marketing و موضوعاتی از این قبیل تنها برخی از ابزارهای بازاریابی آنلاین هستند. صرفا انتشار محتوی و یا تسلط بر این ابزارها را نمی‌توان بازاریابی آنلاین نامید. همانطور که قبلا هم اشاره شد دانش بازاریابی است که مهم‌ترین رکن کار است.

به نظر من نیروی کار علاقه‌مند به این حوزه باید به شدت در مورد بازاریابی و اصول آن مطالعه کرده و دانش خود را گسترش دهد. فضای آنلاین فقط ابزارهای جدیدی را به یک بازاریاب معرفی می‌کند.

11 نوامبر 2015

دیدگاه‌ها/سوالات کاربران

    لطفا نکات زیر را در نظر داشته باشید:

  • لطفا دیدگاه/سوال خود را با زبان و کی‌برد فارسی ارسال کنید
  • لطفا از تبلیغ مستقیم وب‌سایت خود خودداری کنید
  • نظراتی که با چیزی به جز نام ارسال شده باشند تایید نخواهند شد حتی اگر مفید باشند