روتین روزانه شخصی چیست و چه تاثیری در موفقیت شخصی و کاری دارد؟

همیشه وقتی به نزدیکیهای سال نو می‌رسیم یادمان می‌افتد که باید در سال جدید « فلک را سقف بشکافیم و طرحی نو در اندازیم ». کلی کار نکرده داریم که فکر می‌کنیم با آمدن سال نو فرصت جدیدی را در اختیارمان قرار داده‌اند تا همه آنها را انجام دهیم. اگر در اینترنت کمی جستجو کنیم خواهیم دید که افراد بسیاری در آغاز سال نو به دنبال درست کردن لیستی هستند از کارهایی که باید انجام دهند. عده‌ای هم به دنبال پیدا کردن اپلیکیشن موبایلی هستند که در سال جدید به کمکشان بیاید و گره از کارشان باز کند. اما هر سال دریغ از پارسال.

اما چه می‌شود که کمتر پیش می‌آید به آنچه که نوشتیم پای بند باشیم و به آنها برسیم؟ اصلا باید به دنبال چه چیزی در زندگی بود؟

برای پاسخ دادن به این سوالات باید توجه شما را به این نکته جلب کنم که دنیای امروز دنیای بی‌ثباتی است و سرعت بوقوع پیوستن تغییرات بسیار زیاد است و اکثر اوقات شرایط به گونه‌ای تغییر می‌کند که به خودمان حق می‌دهیم لیست و آمال و آرزوها را ول کنیم و بچسبیم به بدبختیهای روزمره‌گی.

به نظر من برای موفقیت در زندگی و یا هر چیزی که ممکن است اسمش را بگذارید بهتر است برای زندگی خود قوانینی را وضع کنید و در تمام طول زندگی خود سعی کنید که از آنها پی‌روی کنید. این قوانین باید در هر شرایطی اجرا شوند به عبارت بهتر این قوانین هستند که شخصیت شما را تعریف می‌کنند. تعریف کردن قانون این ویژگی را دارد که با تغییر شرایط و علایق شما لازم نیست تغییری در آنها ایجاد شود. همیشه می‌توانید از آنها استفاده کنید.

قانون‌های شخصی کمک بزرگتری هم به شما خواهند کرد. یکی از رازهای موفقیت در زندگی ساختن یک روتین و روال مشخص برای زندگی است. برای مثال بنجامین فرانکلین در تمام طول عمر خود از برنامه زیر برای زندگی  استفاده می‌کرده است.

آنتونی ترولوپ نویسنده هم می‌گوید:

روش من این است که هر روز ساعت ۵:۳۰ دقیقه صبح پشت میز کارم حاضر باشم و به خودم هیچ رحمی هم نکنم. یک خدمدکار قدیمی در مقابل دریافت ۵ پوند بیشتر در سال اجازه تخطی از این قانون را به او نمی‌داد. در تمام آن سالها در والتهام کراس هیچ وقت نشد او با قهوه‌ ای که موظف به آوردنش بود دیر کند.

او خود را موظف کرده بود هر یک ربع ۲۵۰ کلمه بنویسد. هر روز صبح در تمام عمرش از ساعت ۵:۳۰ به مدت ۳ ساعت مشغول نوشتن می‌شد. هر ربع ۲۵۰ کلمه می‌نوشت. اگر داستانی را که در حال نوشتنش بود قبل از این ۳ ساعت تمام می‌شد بدون یک لحظه توقف برگه سفید دیگری را بر می‌داشت و شروع می‌کرد به نوشتن داستانی جدید.

با مطاله زندگی افراد موفق خواهید دید که تمام آنها در زندگی خود از یک روتین شخصی استفاده می‌کنند. تمام این روتین ها بر اساس توانایی‌ها و علایق خودشان طراحی و اجرا شده است ولی در تمام عمر همان روتین را انجام می‌دهند. استفاده از روتین مشخص این ویژگی را دارد که دیگر مغز شما درگیر فکر کردن به آنچه که باید انجام دهد نمی‌شود و فقط کار را انجام می‌دهد. استمرار این شرایط هم باعث بالا رفتن خلاقیت می‌شود. وقتی هر روز سر ساعت مشخصی باید ۲۵۰ کلمه بنویسید دیگر هیج چیزی نمی‌تواند جلوی شما را بگیرد. فقط باید بنویسید.

حالا که سال هم نو شده است پیشنهاد می‌کنم قوانینی را برای خودتان تعریف کنید و در تمام سال از آنها استفاده کنید. برای مثال من برای کتاب خواندن برای خودم قانون ۵۰ صفحه را دارم. اگر شروع به خواندن کردم تا رسیدن به ۵۰ صفحه بعد مطالعه متوقف نمی‌شود. یعنی هر بار باید ۵۰ صفحه مطالعه کنم. این کار به من کمک کرده است که بتوانم کتابهای بیشتری مطالعه کنم. به این روش کار عادت کرده‌ام.


 

اگر علاقه‌مند به مطالعه روتین‌های روزانه افراد موفق بودید می‌توانید این کتاب را مطالعه کنید.

برچسب‌ها:
04 اکتبر 2017

دیدگاه‌ها/سوالات کاربران

    لطفا نکات زیر را در نظر داشته باشید:

  • لطفا دیدگاه/سوال خود را با زبان و کی‌برد فارسی ارسال کنید
  • لطفا از تبلیغ مستقیم وب‌سایت خود خودداری کنید
  • نظراتی که با چیزی به جز نام ارسال شده باشند تایید نخواهند شد حتی اگر مفید باشند