کارآفرینی را از کجا باید شروع کرد؟

کارآفرینی دنیای جذابی است. دنیایی که به نظر می‌آید همان شهر آرزوها است. همان کاری است که باید حتما  انجام داد و نباید از آن گذشت. چند روز پیش دوستی از من درخواست مشاوره در این حوزه را داشت. سر صحبت که باز شد دفترچه‌ای را بیرون آورد و شروع کرد به صحبت از ایده‌هایی که در آن همه را ثبت کرده بود. برخی را با هیجان زیادی توضیح می‌داد و برخی را هم معلوم بود از سر ناچاری نوشته که عریضه خالی نماند. از من می‌پرسید که باید کدام یک از ایده‌ها را پیش ببرد و از کجا باید کار را شروع کند.

فیلم ماتریکس صحنه‌ بسیار جالبی دارد که همیشه در ذهن من نقش بسته است. جایی که مورفیوس از نئو می‌خواهد که یکی از دو کپسول قرمز یا آبی را انتخاب کند. با انتخاب کپسول آبی، نئو زندگی عادی خود را پیش خواهد گرفت. اما با انتخاب کپسول قرمز وارد دنیایی خواهد شد که چالش‌های فراوانی را در پی‌دارد و او مسئول حل کردن این چالشها است.

ورود به دنیای کارآفرینی یعنی مسئولیت پذیری کامل  هر کاری که انجام می‌دهید. یعنی انتخاب قرص قرمز، یعنی بپذیریم که هر روز مسائل مختلفی مطرح خواهد شد و ما باید آنها را حل کنیم. کلا می‌توانم بگویم کهدنیای کارآفرینی آن گوشه دنج و آرامی نیست که ممکن است متصور شوید. لذا در قدم اول اصلا ایده‌هایی که  یادداشت کرده‌اید مهم نیستند. اول باید با خودتان خوب کنار بیایید و بدانید که مسئولیت بزرگی بر عهده شما است.

با خودتان رو راست باشید. بدانید که شرایط در دنیای کارآفرینی گاهی بسیار سخت و دشوار می‌شود. چنان دشوار  می‌شود که فکر می‌کنید قدم به جهنم گذاشته‌اید. قبل از هر اقدامی حتما با افرادی که کارآفرینی را تجربه ‌کرده‌اند فارغ از اینکه موفق بوده‌اند یا نه مشورت کنید. همه نکات را یادداشت کنید و بعد تصمیم بگیرید.

اما اجازه ندهید فرایند تصمیم گیری طولانی شود. حتما در قالب یک برنامه زمانبندی مشخص و معین کار را پیش‌ ببرید. یادتان باشد اولین راز موفقیت نترسیدن است. جرات داشته باشید و اقدام کنید. از اشتباهات خود درس بگیرید و آنها را دیگر تکرار نکنید.

برچسب‌ها:
30 دسامبر 2015

دیدگاه‌ها/سوالات کاربران

    لطفا نکات زیر را در نظر داشته باشید:

  • لطفا دیدگاه/سوال خود را با زبان و کی‌برد فارسی ارسال کنید
  • لطفا از تبلیغ مستقیم وب‌سایت خود خودداری کنید
  • نظراتی که با چیزی به جز نام ارسال شده باشند تایید نخواهند شد حتی اگر مفید باشند