۱۰ دقیقه آخر روز را چگونه بگذرانیم؟

این روزها نیروی کار را سرمایه انسانی خطاب می‌کنند. سرمایه‌ای که ارزش بسیار زیادی دارد و حفظ آن یکی از مهترین وظایف رهبر سازمان تلقی می‌شود. شادابی و انرژی سرشار این سرمایه انسانی است که آینده درخشان کشور را تضمین می‌کند. مدتی بود که برای رسیدن به محل کار باید از مترو استفاده می‌کردم و این کار برای چندین ماه تکرار می‌شد. بیشتر نیروی کار پایتخت با استفاده از مترو در حال رفتن به محل کار بودند. اما همه عنق، خواب آلود و بی انرژی. با خودم سوال می‌کردم آیا می‌توان کاری کرد که این نیروی کار شاداب و پر انرژی به سر کار برسد؟‌ آیا این مسئولین شهری و یا حتی مملکتی هیچ فکری برای مراقبت و افزایش توانایی و سطح انرژی این سرمایه گرانبها ندارند؟

همیشه بیدار شدن برایمان سخت و دردآور است. همیشه دوست داریم بیشتر بخوابیم. بدن انسان برای درست کار کردن نیاز به استراحت دارد. پس چرا تا دیر وقت بیدار هستیم و زودتر نمی‌خوابیم؟ یکی از دلایل آن می‌تواند این باشد که چون تمام روز درگیر انجام کارهای مختلف هستیم با خود فکر می‌کنیم که این چند ساعت آخر شب تنها ساعاتی است که فقط به خودمان تعلق دارد و سعی می‌کنیم تا آخرین قطره انرژی را صرف استفاده از این ساعت کنیم و نتیجه می‌شود دیر خوابیدن و شروع صبحی بی‌انرژی و سخت.

برای حل این مشکل باید برای خودتان یک برنامه منظم داشته باشید. قطعا زمان بیدار شدن و خوابیدن هم بخش بسیار مهمی از روتین ورزانه شما است که در مورد آن قبلا در نوشته‌ای با عنوان « روتین روزانه شخصی چیست و چه تاثیری در موفقیت شخصی و کاری دارد؟ » نوشتم.

برای خوب و پرانرژی بیدار شدن باید حتما شب قبل را درست پشت سر بگذارید و برای این کار پیشنهاد می‌کنم از نکات زیر استفاده کنید.

۱. برای خوابیدن یک ساعت تعیین کنید.

بدن شما برای استراحت نیاز به چیزی حدود ۸ ساعت خواب دارد. اگر برنامه دارید که ساعت ۵ صبح بیدار شوید باید ساعت ۱۰ بخوابید. شاید در شروع برنامه برایتان کار سختی باشد ولی به مرور زمان بدن، خود را با این برنامه تطبیق خواهد داد. البته ممکن است بدن شما تنها به ۷ یا حتی ۶ ساعت خواب نیاز داشته باشد این چیزی است که به مرور زمان به آن پی‌ خواهید برد.

۲. چیزی بخوانید که شما را خوشحال کند.

قبل از خواب داستان، شعر یا هر چیزی که به شما احساس خوبی بدهد بخوانید. مطالبی را بخوانید که بدون نیاز به فکر کردن و یا مشکلی از آنها لذت ببرید. اما هیچگاه مطالب مربوط به کار را نخوانید.

۳. اتاق را خنک کنید.

هوای سرد کمک می‌کند راحت‌تر بخوابید. پیشنهاد می‌شود که هوای اتاق خواب را خنک کنید. درجه پیشنهاد شده بین ۱۵ تا ۱۹ درجه سانتی‌گراد است.

۴. از تبلت‌ و موبایل استفاده نکنید.

در هنگام خواب از موبایل و تبلت استفاده نکنید. از صفحه این دستگاه‌ها نوری آبی متساعد می‌شود که باعث اختلال در تشرح ملاتونین خواهد شد. این هورمون مسئول ایجاد خواب‌آلودگی است. استفاده نکردن این این دستگاه‌ها می‌تواند به شدت در افزایش کیفیت خواب کمک کند.

۵. محیطی آرام برای خواب فراهم کنید.

می‌توانید موسیقی آرامی را با صدای کم پخش کنید و یا حتی شمع روشن کنید.

۶. دست‌خط بنویسید.

یکی از کارهایی که می‌تواند به شما احساس خوبی بدهد نوشتن یک دست‌خط تشکر آمیز برای دوست و آشنا است. حتی می‌توانید لیست کارهای مثبتی را که در طول روز انجام داده اید را هم تهیه کنید.

۷. فکر کنید.

مطالعات نشان می‌دهد که فکر کردن می‌تواند استرس را کاهش دهد.

۸. قدم بزنید.

اگر هوا مناسب باشد می‌توانید از یک پیاده روی آرام عصرانه هم لذت ببرید.

۹. ساعت را شب کوک نکنید.

کوک کردن ساعت برای بیدار شدن کمی استرس ایجاد می‌کند. توصیه می‌شود ساعت را هر روز صبح کوک کنید.

۱۰. خودکار و کاغذ دم دست داشته باشید.

حتما یک خودکار و کاغذ دم دست داشته باشید که اگر فکری به ذهنتان رسید نیازی به بیرون آمدن از رخت خواب نباشد.

تمام این کارها برای این است که بدن قبل از خواب آرام شود و سطح استرس در آن کاهش یابد. ممکن است شما کارهای دیگری را پیدا کنید که این تاثیر را در شما داشته باشند. حتما از آنها استفاده کنید. این کار دقیقا شبیه کاری است که ورزش‌کارها انجام می‌دهند. بعد از انجام یک ورزش حرفه‌ای با انجام نرمش‌هایی سعی می‌کنند بدن را سرد کنند.

شما از چه راه‌کاری برای آرام کردن بدن قبل از خواب استفاده می‌کنید؟


این مطلب برداشت آزادی است از این منبع.

27 مارس 2015

دیدگاه‌ها/سوالات کاربران

    لطفا نکات زیر را در نظر داشته باشید:

  • لطفا دیدگاه/سوال خود را با زبان و کی‌برد فارسی ارسال کنید
  • لطفا از تبلیغ مستقیم وب‌سایت خود خودداری کنید
  • نظراتی که با چیزی به جز نام ارسال شده باشند تایید نخواهند شد حتی اگر مفید باشند