نسل چهارم بازاریابی مبتنی بر محتوا (Content Marketing)

بازاریابی مبتنی بر محتوا (Content Marketing) مهم‌ترین استراتژی به کار رفته در بازاریابی است. همیشه تمرکز بازاریاب‌ها بر روی تولید انواع محتوا و استفاده از آن برای انتقال پیام خود به مخاطب بوده است. اسکات برینکر در نوشته بسیار خوب خود تاریخ تولید محتوا را به ۴ موج اصلی تقسیم‌بندی می‌کند.

چهار نسل بازاریابی محتوا

اولین موج بازاریابی محتوا

اولین موج بازاریابی محتوا با تولید هر چه بیشتر محتوای متنی توسط شرکت‌ها آغاز شد. محتوای تولید شده بر روی سایت یا وبلاگ آنها منتشر می‌شد و هدف این بود که محتوای متنی توسط موتورهای جستجو ایندکس شده و قابل کشف توسط مخاطب باشد.

این دوره دقیقا جایی بود که استفاده از کلمات کلیدی و سئو (SEO) به شدت رشد پیدا کرد. فرمولهای مختلفی برای نوشتن محتوا معرفی شد و  رقابت شرکت‌ها برای دیده شدن در نتایج جستجو به شدت بالا گرفت و کم کم عده‌ای با استفاده از روش‌هایی برای دور زدن الگوریتم‌های مورد استفاده در موتورهای جستجو سعی کردند نتایج را تغییر دهند و این شد آغاز دوره‌های متوالی برای بهبود این الگوریتم‌ها.

دومین موج بازاریابی محتوا زمانی اتفاق افتاد که تولید محتوا از متن به محتوای غنی‌تری مانند ویدیو، اینفوگرافیک، اسلاید و کتاب الکترونیک حرکت کرد.

این نوع از محتوا خیلی برای سئو(SEO) مناسب نبود و کمکی به آن نمی‌کرد ولی در چشم مخاطب بسیار غنی‌تر می‌نمود و استقبال خوبی از آنها می‌شد. این دوره همزمان شد با رشد بازاریابی در رسانه‌های اجتماعی (Social Media Marketing) و محتوای‌ موج دوم به شدت در این رسانه‌ها با استقبال همراه شد.

به مرور زمان تعداد شرکت‌های که از این نوع تولید محتوا استفاده می‌کردند زیاد شد و دیگر دیده شدن کار آسانی نبود. حجم عظیمی از محتوای غنی تولید شده و در رسانه‌های اجتماعی رها می‌شد به امید اینکه فرد مورد نظر بازاریاب با آن پرسونای تعریف شده محتوا را ببیند.

موج سوم بازاریابی محتوا که هم‌اکنون هم با آن روبرو هستیم موج شخصی سازی است که سعی دارد مشکل تولید و رهاسازی آن حجم از محتوا را با اعمال فیلترهایی شخصی کند. منظور از شخصی‌سازی این است که به هر فردی اطلاعات مورد علاقه او نمایش داده شود.

برای رسیدن به این هدف باید اطلاعات دقیقی از هر فرد داشت. باید سیستم بتواند علاقه‌مندی‌ها و رفتار فرد را در طول زمان شناسایی کرده و بر اساس آنها محتوا را به فرد نمایش دهد. امروز می‌توان از تب اکسپلور در اینستاگرام به عنوان یک مثال در این حوزه نام برد. البته این رویکرد یک اشکال عمده هم دارد و آن اینکه باعث می‌شود فرد در دنیای خودش گیر کند.

همه محتوای تولید شده در تمام این ۳ موج محتوای Passive هستند و این یعنی مخاطب باید با صبر و حوصله آنها را خوانده یا تماشا کند.

موج چهارم بازاریابی محتوا: اپلیکیشن‌های بازاریابی

نسل چهارم بازاریابی محتوا

موج چهارم بازاریابی محتوا افزایش چشمگیر محتوای تعاملی در قالب اپلیکیشن‌های بازاریابی است. این محتوا Passive نیست و مخاطب را به نوعی درگیر می‌کند.

احتمالا تا به حال از این اپلیکیشن‌ها دیده‌اید. اپلیکیشن‌هایی که برای مثال وضع سایت شما را از نظر سئو(SEO) بررسی کرده و گزارشی به شما می‌دهند. این اپها معمولا همان محتوای Passive را عرضه می‌کنند اما به شکلی تعاملی.

نمودار بالا کاملا وضع این ۴ نسل را نسبت به نوع مدل کسب‌وکار نشان می‌دهد.

نسل چهارم که اپلیکیشنهای بازاریابی هستند با رنگ نارنجی نمایش داده شده‌اند و کاملا مشهود است که می‌توان از آنها در هر سه مدل کسب ‌کار استفاده کرد.

برای مثال ممکن است یک اپلیکیشن بازاریابی به شکل رایگان عرضه شود و بعد از اینکه کاربر با آن کار کرد، برای استفاده از امکانات بیشتر هزینه‌ای پرداخت کند.

البته قابل ذکر است که استفاده از این ۴ مدل به شکل همزمان در قالب یک برنامه استراتژیک کلی می‌تواند به شدت مفید واقع شود.

می‌توان گفت بوجود آمدن نسل چهارم از بازاریابی محتوا نشان دهنده این است که مخاطب انتظار دارد در یکی فرایند تعاملی درگیر شود و اطلاعات لازم را در این فرایند به شکلی خودش کسب کند.

مطالعه چرخه تصمیم‌گیری مشتری دقیقا می‌تواند در طراحی و اجرای موج چهارم بازاریابی محتوا به شدت کمک کند. داشتن درک درستی از رفتار مشتری و نوع تصمیم‌گیری او به شدت راه‌گشا است.

15 جولای 2018

دیدگاه‌ها/سوالات کاربران

 • amirhp گفت:

  ما نسل چهارم رو با اپلکیشن کرایه چی تجربه کردیم. با قیمت‌هایی که تو اون اپلیکیشن می‌دادیم مخاطب‌های زیادی رو به سمت اپ می‌بریم و کارپولینگ بردیم.

  • لطفا نکات زیر را در نظر داشته باشید:

  • لطفا دیدگاه/سوال خود را با زبان و کی‌برد فارسی ارسال کنید
  • لطفا از تبلیغ مستقیم وب‌سایت خود خودداری کنید
  • نظراتی که با چیزی به جز نام ارسال شده باشند تایید نخواهند شد حتی اگر مفید باشند