چطور مطالب بیشتری از یک کتاب را یادبگیریم؟‌

وقتی لای کتاب را باز می‌کنی  و شروع می‌کنی به خواندن کلی فکر به ذهنت حمله می‌کند در ظاهر در حال خواندنی و در اصل فکرت جای دیگری است. 

گر در یمنی چو با منی پیش منی
گر پیش منی چو بی منی در یمنی
من با تو چنانم ای نگار یمنی
خود در غلطم که من توام یا تو منی

موقع خواندن کتاب چه داستان باشد و چه کتابهای دیگر باید تمرکز کرد و تمرکز کردن واقعا کار سختی است. اما تمرکز کردن یک راه وجود دارد و آن مطالعه فعال است. 

مطالعه فعال چیست؟ 

مطالعه فعال یعنی اینکه هر چیزی که به نظرتان جالب بود در کتاب مشخص کنید. زیرش خط بکشید و یا از مارکر استفاده کنید. راه دیگری هم هست و آن اینکه با استفده از کاغذ یادداشتهای چسب‌دار مطالب و صفحات مهم را علامت‌گذاری کنید. راه دیگری که من استفاده می‌کنم این است که گوشه پایینی هر صفحه‌ای را که به نظرم جالب است تا می‌کنم تا بعدا به راحتی بتوانم آن صفحه را پیدا کنم. 

علاوه بر روشهای بالا بهتر است از کتاب یادداشت بردارید. مطالعات نشان داده است که یادداشت‌برداری به فرایند یادگیری کمک بسیار زیادی می‌کنم. 

حالا وقتی به یادداشت‌برداری می‌رسیم می‌توانید این کار را به شکل آنلاین و در وبلاگ خود انجام دهید. وقتی این یادداشت‌ها را در وبلاگتان ثبت می‌کنید نظر خود را نیز در کنار آنها بنویسید. با این کار به دیگران هم در تصمیم برای مطالعه آن کتاب کمک کرده‌اید، خودتان هم مطالب بیشتری از کتاب را یاد گرفته‌اید. 

البته یادگیری به همین‌جا ختم نمی‌شود. هر از گاهی به یادداشتهای خود رجوع کنید و دوباره آنها را مطالعه کنید. با دوستانتان درباره چیزهایی که مطالعه کرده‌اید صحبت کنید و درگیر موضوع شوید. 

برچسب‌ها:, ,
17 آگوست 2019

دیدگاه‌ها/سوالات کاربران

    لطفا نکات زیر را در نظر داشته باشید:

  • لطفا دیدگاه/سوال خود را با زبان و کی‌برد فارسی ارسال کنید
  • لطفا از تبلیغ مستقیم وب‌سایت خود خودداری کنید
  • نظراتی که با چیزی به جز نام ارسال شده باشند تایید نخواهند شد حتی اگر مفید باشند