آیا شما T-shape مارکتر هستید؟

بازاریابی و مخصوصا بازاریابی دیجیتال حوزه‌ها و تخصص‌های فراوانی دارد که هر کدام از آنها هم دارای ویژگی‌های خاصی هستند. گاهی این سوال ممکن است پرسیده شود که یک بازاریاب باید در کدام حوزه‌ها تسلط داشته باشد؟ آیا لازم است همه چیز را بداند و یا فقط بر روی یک موضوع تسلط داشته باشد؟‌ همین سوال باعث شد تا شاهد ظهور Full-Stack Marketer ها باشیم. اما از آن گذشته اصطلاح دیگری هم در دنیای منابع انسانی داریم به نام T-Shape Skills که پایش به دنیای بازاریابی هم باز شده است.

همانطور که گفتیم فردی که در رشته دیجینال مارکتینگ فعالیت می‌کند با حجم زیادی از مهارت‌ها و رشته‌های تخصصی روبرو است که می‌تواند آنها را فرا بگیرد اما باید گفت که رشته دیجیتال مارکتینگ نیاز به افرادی دارد که چند وجهی هستند و در بخشهای مختلف می‌توانند اثر بخش باشند اما عموما هر فرد می‌تواند فقط در یک یا چند حوزه تخصص عمیق داشته باشد.

T-Shape مارکتر هم دقیقا همین وضع را دارد. او می‌تواند در رشته‌های مختلفی از بازاریابی دیجیتال فعالیت کند اما در یک یا چند رشته دانش عمیقی دارد و به عبارت دیگر به شکل تخصصی کار می‌کند. به شکل زیر دقت کنید:

T-shapeمارکتر

فرد یک دانش کلی از تمام موضوعات دارد ولی در یک رشته عمق دانش بسیار زیادی کسب کرده است و عموما هم در همین رشته به شکل تخصصی فعالیت می‌کند. کسب دانش در تمام رشته‌های مربوط به دیجیتال مارکتینگ به شما این امکان را می‌دهد تا موفق به برقراری ارتباط با دیگر افراد تیم شده و اهداف و دورنمای درستی را برای کسب‌وکار مشخص کنید. از طرف دیگر کسب دانش عمیق در یک رشته به شما این امکان را می‌دهد تا به شکلی دقیق و درست در آن رشته فعالیت کرده و کارها را پیش ببرید.

نکته دیگری که باید مد نظر قرار دهید این است که تلاش برای تبدیل شدن به یک T-Shape مارکتر شما را همیشه در چرخه یادگیری قرار می‌دهد برای اینکه باید برای کسب دانش به روز هر روز تلاش کنید.

این نوع تفکر فقط محدود به دیجیتال مارکتینگ نیست و می‌تواند در رشته‌های دیگر هم مطرح شد. تجربه شخصی بنده حکایت از آن دارد که کسب‌ دانش عمومی در مجموعه‌ای از رشته‌های به هم مربوط و کسب دانش عمیق در برخی از آنها به شما در کسب فرصتهای جذاب و جالب به شدت کمک خواهد کرد. علاوه بر این به شدت در انجام کارها موفق خواهید بود.

13 آگوست 2018

دیدگاه‌ها/سوالات کاربران

    لطفا نکات زیر را در نظر داشته باشید:

  • لطفا دیدگاه/سوال خود را با زبان و کی‌برد فارسی ارسال کنید
  • لطفا از تبلیغ مستقیم وب‌سایت خود خودداری کنید
  • نظراتی که با چیزی به جز نام ارسال شده باشند تایید نخواهند شد حتی اگر مفید باشند