وزیر جوان و توییتر

بیش از ۱۰ سال است که در توییتر فعال هستم و تقریبا هر نوع آدمی را دیده‌ام. روزهایی بود که فقط ما توییتر بازها و بلاگرها بودیم و توییتر فقط روی زندگی ما تاثیر داشت اما حالا توییتر روی هر مسئله اجتماعیی در داخل و خارج از کشور می‌تواند موثر باشد. 

زمانی بود که از کمیته فیلترینگ وزرات ارشاد با من که وبلاگ آی‌تی داشتم تماس گرفتند و گفتند که هر چه در مورد رسانه‌های اجتماعی مثل توییتر و فیس‌بوک نوشته‌ام را باید پاک کنم تا وبلاگم را فیلتر نکنند. امروز به جایی رسیده‌ایم که همچنان این رسانه‌ها فیلتر هستند اما از رهبر تا وکیل ملت تا مدیران سازمانهای وابسته به سپاه در توییتر فعال هستند و گاهی برخی این فعالیت را جهادی هم می‌دانند. 

کاری به این کارها ندارم. این وسط چند وقتی هست که نکته‌ای توجه همه را به خود جلب کرده و آن هم حضور وزیر ارتباطات یا به قول خودمان وزیر جوان و نحوه تعاملش در توییر است. 

یادم هست در اولین روزهای حضور آقای آذری جهرمی در توییتر یکی از دوستان خبرنگار با لحن تندی مطلبی را خطاب به ایشان توییت کرده بود و وزیر جوان با پاسخ دادن به این توییت این دوست خبرنگار را غافلگیر کرد.

از همان روزهای اول معلوم شد که وزیر جوان به شکل عجیبی درک درستی از محیط توییتر دارد و به خوبی می‌تواند خودش را وارد جامعه توییتری‌ها کند. موثرترین کاری هم که کردند پاسخ دادن به توییتها بود. وقتی فردی توییت کرد که ایکاش از قبل خبر می‌دادید تا شام یک آب‌دوغ خیار مهمانتان می‌کردیم، وزیر جوان با گرفتن آدرس در توییتر شام به منزل این توییتریهای مهمان نواز رفت. و یا در حرکتی دیگر عروسی دو زوج توییتری را تبریک گفت. خیلی قبل تر از اینها هم با معرفی استارت‌آپ هایی که به نظرش مفید بودند سر و صدای زیادی به پا کرد. 

البته آخرین شاهکار وزیر جوان هم توییتی با محتوای بیدارین؟ بود که خیلی متوجه نشدیم دلیل این سوال چه بود. 

برای من که آمد ورفت بسیاری را در توییتر دیده‌ام چند نکته درباره ایشان جالب است: 

۱- درک درست وزیر جوان از محیط یک رسانه

بسیاری از برندها و شخصیت‌ها هیچ دانشی در مورد رسانه‌ای که در آن فعالیت می‌کنند ندارند. توییتر یک محیط تعاملی است و لازم است با توییترهای دیگر تعامل کرد که وزیر جوان در این امر استاد است. 

۲- شناخت مخاطب

بیشتر مشتریهای کلیدی و اینفلوئنسرهای مربوط به فعالیت‌های وزارت ارتباطات در توییتر به شدت فعال هستند لذا اگر قرار باشد مطلبی به گوش جامعه برسد توییتر بهترین جا است. به نظر بنده توییتر بستر فعالیتEarly Adapter هاست. افرادی که آماده‌اند تا به عنوان اولین نفرات یک سرویس و یا خدمت را استفاده کنند. استفاده وزیر جوان از توییتر کاملا پاسخگوی این جماعت است مخصوصا وقتی از ادبیات همین رسانه استفاده شود. 

۳- اصل غافلگیری

اگر به دنبال طراحی یک کمپین هستید حتما اصل غافلگیری را در نظر داشته باشید. وزیر جوان کاملا به این اصل مسلط است و کارهایی انجام می‌دهد که جامعه مخاطب را غافلگیر می‌کند. 

به نظر من هر برند یا فردی که قصد داشته باشد در توییتر موفق شود می‌تواند این ۳ اصل اساسی را استفاده کند. 

البته به دلیل شغل وزیر جوان و مسائل سیاسی خیلی گیرهای الکی هم به توییتهای ایشان داده می‌شود. برای مثال توییت بیدارین؟ شامل این گیرها شد. از گیرهای سیاسی تا شوخی‌های بی‌مزه. 

اما مگر ما توییتری‌ها از همین نوع توییت‌ها نمی‌کنیم. من به شخصه کلی توییت داریم که کاملا بدرد نخور هستند اما در آن لحظه دوست داشتم آن را توییت کنم. 

حالا سوال اینجاست که آیا وزیر یک مملکت باید اختیار اکانت توییتر خودش را مانند یک توییتری عادی داشته باشد یا خیر؟ یعنی آیا می‌تواند هر چیزی را که دوست داشت توییت کند؟ 

حالا اجازه دهید پای این دونالد ترامپ را هم بکشیم وسط. حتما توییهای جنجالی او را دیده‌اید. 

جالب است بدانید که این آقای ترامپ خیلی‌ها را بلاک می‌کرده و از بس این کار را انجام داد قانونی مصوب شد که دیگر ایشان به عنوان رییس جمهور آمریکا حق بلاک کردن کسی را ندارد. 

آیا می‌توان برای نوع محتوای توییت‌ها هم قانون مصوب کرد؟ 

به نظر من که وقتی کسی مسئولیتی را می‌پذیرد قرار نیست زندگی شخصی خود را کنار بگذارد و تبدیل به فرد دیگری شود. اگر ترامپ به واسطه قانون نمی‌تواند بلاک کند قطعا از ابزارهای دیگری برای بلاک کردن استفاده خواهد کرد چون او ترامپ است و رفتار واقعی او سالهاست همین بوده و مردم آمریکا برای همین به او رای داده‌اند. 

در مورد وزیر جوان و باقی مسئولین فعال در رسانه‌های اجتماعی هم همین انتظار می‌رود. وزیر جوان هم ممکن است بنزین تمام کند و با دبه کنار جاده به امید کمک بایستد. این هیچ ربطی به وزارت و سیاست و رییس جمهور و آرمانهای امام و ترامپ و امپریالیسم و سوسیالیسم و غیره ندارد. فقط بنزین تمام شده، همین. 

حالا یک سوال مطرح می‌شود اگر وزیر جوان قبل از اینکه وزیر می‌شد در توییتر فعال بود چه می‌کرد؟ بعد از وزیر شدن چه اتفاقی برای توییتهایش می‌افتاد؟ اصلا اگر ما که توییتری هستیم یک روزی وزیر شویم آیا به همین شکل امروز توییت خواهیم کرد و یا باید یک راه دیگری برای خودمان پیدا کنیم؟

شما چه می‌کنید؟ 

لطفا نظرتان را در قسمت کامنتها بنویسید.

16 آگوست 2019

دیدگاه‌ها/سوالات کاربران

 • حسن گفت:

  خدا لعنتش کنه. از وقتی گند زد تو اینترنت و گرونش کرد روزی نیست که لعنتش نکنم. خدا لعنت کنه پدر و مادرش رو.

  • لطفا نکات زیر را در نظر داشته باشید:

  • لطفا دیدگاه/سوال خود را با زبان و کی‌برد فارسی ارسال کنید
  • لطفا از تبلیغ مستقیم وب‌سایت خود خودداری کنید
  • نظراتی که با چیزی به جز نام ارسال شده باشند تایید نخواهند شد حتی اگر مفید باشند