Long Tail Keywords چیست و چگونه با استفاده از آن استراتژی محتوا را بنویسیم‌؟

نوشته در هر چهار نسل  بازاریابی مبتنی بر محتوا[note]Content Marketing[/note] از ارکان اصلی است. وقتی پای نوشتن در میان باشد همه نگاه‌ها به سمت نتایج موتورهای جستجو مخصوصا گوگل معطوف می‌شود. سالها پیش تمام راه‌کار گرفتن رتبه خوب از گوگل. استفاده از کلمات کلیدی بود. باید کلمات اصلی که متن در مورد آن بود را با دقت انتخاب می‌کردید تا مطالب شما سریع‌تر ایندکس شده و در نتایج موتور جستجو نمایش داده شود. امروز مردم بیشتر عبارات را جستجو می‌کنند و این عبارت در اصطلاح فنی معروف به Long Tail Keywords هستند.

امروز پیدا کردن کلمات کلیدی همچنان مهم است اما زاویه دید به آنها تغییر پیدا کرده است. دیگر نمی‌توان آنها را کلمات کلیدی نامید بلکه باید از آنها با عبارت « جملات کوتاه کلیدی » نام برد. مفهمومی وجود دارد به نام Long Tail Keywords که دقیقا به همین نکته اشاره می‌کند. وقتی شما در موتور جستجو عبارتی را تایپ می‌کنید و یا از دستیار صوتی ساعت هوشمند خود سوالی را می‌پرسید در حقیقت از یک Long Tail Keyword استفاده کرده‌اید.

استفاده از این کلمات کلیدی یا بهتر بگویم عبارات کلیدی نشان می‌دهد که باید توجه اصلی در تولید محتوا به جای موتور جستجو، بر مخاطب باشد. عموما عبارت کلیدی یا همان Long Tail Keyword موضوعی است که باید در مورد آن بنویسید و برای اینکه موضوع را پیدا کنید باید مشتری و مخاطب خود را به خوبی شناخته باشید.

برای پیدا کردن این عبارات کلیدی یک راه ساده وجود دارد و آن هم جستجو در گوگل است. برای مثال اگر تصمیم دارید در مورد « آش رشته » مطلبی را منشتر کنید کافیست همین عبارت را در گوگل جستجو کنید و بعد پیشنهادات گوگل را ببینید. از این پیشنهادات می‌توانید به عنوان کلمه کلیدی استفاده کنید.

Long Tail Keywords

اما چرا به این عبارات کلمات کلیدی دم دراز یا Long Tail Keyword گفته می‌شود؟

در سال ۲۰۰۴ در مجله ویرد مقاله‌ای با عنوان The Long Tail به قلم کریس اندرسون منتشر شد و این موضوع را مطرح می‌کرد که در شرایط امروزی جوامع، تقاضا از بخش بسیار کوچکی از محصولات خاص و برگزیده در بالای منحنی تقاضا به سمت استقبال از حجم عظیمی از محصولات خاص و Niche که در قسمت انتهایی یا دم نمودار هستند حرکت می‌کنند. این قسمت انتهایی را دم یا Tail می‌نامند و چون خیلی دراز است از عبارت دم دراز یا Long Tail  برای اشاره به این بخش از نمودار استفاده شده است.

The new marketplace

باید متذکر شد که رقابت در بالای نمودار تقاضا یعنی در بخش قرمز رنگ به شدت زیاد است. بسیاری از تولید کنندگان در تلاش هستند تا محصول آنها در فروشگا‌های مختلف در دسته‌بندی پرفرش‌ها طبقه‌بندی شود. برای مثال می‌توان به تلاش برای معرفی شدن اپلیکیشن موبایل در اپ استور به عنوان پر فروش یا انتهای اشاره کرد.

اما در قسمت دم نمودار فضا برای کار هست. با توجه به کاهش هزینه‌های تولید و عرضه در دنیای تجارت امروزی با استفاده از اینترنت کسب‌وکارهایی پا به عرصه ظهور گذاشتند که یک کار خاص را برای مشتری خاصی به بهترین شکل ممکن انجام می‌دهند یا در اصطلاح گوشه خاصی از بازار را هدف قرار داده‌اند. در این قسمت دیگر بخث سر محبوبیت کلی در اجتماع نیست بلکه محبوبیت در میان مخاطبی خاص است که همانطور هم که می‌بینید تهداد آنها هم است اما چون محصول دقیقا برای آنها طراحی شده نرخ تبدیل بالایی را شاهد خواهیم بود.

Long tail keywords

همانطور که در مطلب « ۱۰ اقدام عملی برای بهبود سئو» هم آمد اولین و اساسی‌ترین کار برای بهبود نتایج در موتورهای جستجو این است که مطلب واقعا برای مخاطب نوشته شده باشد و نیاز خواننده را مرتفع کند. اگر با این هدف اقدام به نوشتن کنید قطعا استفاده شما از عبارات کلیدی Long Tail بیشتر خواهد شد. جالب است بدانید که این عبارات ۷۰٪ عباراتی است که جستجو می‌شوند و نکته اصلی این است که رقابت هم در این بخش از نمودار به شدت کم است. استفاده از این عبارت مثال خوبی برای استفاده از استراتژی اقیانوس آبی هم هست. ورود به بخشی از بازار که رقابت کمتری داشته و نرخ تبدیل بالایی هم دارد.

تدوین استراتژی محتوا [note]Content Strategy[/note] بر اساس مفهوم کلمات کلیدی دم دراز یا Long Tail keywords

تدوین استراتژی محتوا بر اساس Long Tail Keywords بسیار مهم است. با استفاده از این روش موضوعات بسیار متفاوتی را برای نوشتن در یک حوزه خواهید یافت که مخاطب هر روز به دنبال آنها در موتورهای جستجو است. برای پیدا کردن کلمات کلیدی دم دراز یا Long Tail keywords هم می‌توانید از روشی که در بالا شرح دادم استفاده کنید و هم می‌توانید از ابزارهای مختلفی بهره‌ ببرید.

موضوع یا عبارت مورد نظر خود را در گوگل سرچ کنید و سپس پیشنهادات گوگل را به عنوان Long Tail Keywords در یک فایل صفحه گسترده مانند Google Sheet وارد کنید. بعد از این مرحله می‌توانید یکی از همان پیشنهادات رو جستجو کنید و دوباره پیشنهادات داده شده را به عنوان Long Tail Keywords ثبت کنید. هر چقدر که لازم می‌دانید می‌توانید این کار را تکرار کرده و به عمق پیشنهادات گوگل نفوذ کنید.

راه‌کار دیگر استفاده از ابزارهای مختلفی است که بنده Google Keyword Planner را پیشنهاد می‌کنم. با استفاده از این ابزار هم  ایده‌های مختلفی را به دست آورده و آنها را در یک Google Sheet ثبت کنید. هر چند این با استفاده از این ابزار می‌توانید از کلمات کلیدی یافت شده خروجی هم بگیرید.

بعد از پیدا کردن کلمات کلیدی دم دراز یا Long Tail Keywords می‌توانید یک تقویم محتوا بر اساس این کلمات نوشته و مطالب را آماده کنید. خوبی این روش این است که به مرور زمان مطالبی را تولید کرده‌اید که از نظر موضوعی به هم ارتباط دارند و بازه وسیعی از نیازهای مخاطب را هم پوشش می‌دهند.

قطعا استفاده از این روش برای تهیه یک استراتژی محتوا به شدت مفید و موثر خواهد بود. بزرگترین مزیت این روش این است که از ابتدا هم بر روی نیاز مخاطب تمرکز دارد و هم الزامات موتور جستجو را برآورده می‌کند.

25 جولای 2018

دیدگاه‌ها/سوالات کاربران

    لطفا نکات زیر را در نظر داشته باشید:

  • لطفا دیدگاه/سوال خود را با زبان و کی‌برد فارسی ارسال کنید
  • لطفا از تبلیغ مستقیم وب‌سایت خود خودداری کنید
  • نظراتی که با چیزی به جز نام ارسال شده باشند تایید نخواهند شد حتی اگر مفید باشند