منابعی برای ورود به دنیای تولید محتوا

تولید محتوا یکی از مهم‌ترین بخش‌های دیجیتال مارکتینگ است. همانطور که قبلا‌ هم نوشتم تولید محتوا به ۴ نسل طبقه‌بندی می‌شود که نسل اول صفحات ساده وب بودند و نسل چهارم را اپلیکیشن‌های بازاریابی می‌نامند. اما باید پذیرفت که ریشه همه این انواع تولید محتوا در اصل نوشتن است.

اگر قرار باشد یک برنامه ویدیویی، پادکست یا حتی یک بازی هم تولید کنید اول باید بتوانید سناریوی آن‌ را بنویسید. پس نوشتن را می‌توان ریشه بازاریابی مبتنی بر محتوا دانست. پیشنهاد می‌کنم این پادکست از copyblogger را در همین مورد بشنوید.

پس اگر علاقه‌مند به ورود به دنیای تولید محتوا باشید پیشنهاد من این است که از نوشتن شروع کنید. مثل کسی که بیمار است هر چیزی را بنویسید. به هر بهانه‌ای هم که شده مطلبی را بنویسید و آن‌را در اختیار دیگران برای خواندن قرار دهید. اما در تولید محتوای نوشتاری در قالب مسائل مربوط به دیجیتال مارکتینگ لازم است چند نکته را مد نظر داشته باشید. این نکات را می‌توان ویژگی‌ این نوع از مطالب دانست.

۱. تیتر، تیتر و تیتر

عنوان مطلب از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. اکثر مخاطبان با دیدن یک عنوان جذاب تشویق به خواندن مطلب می‌شوند. معمولا عناوینی که با «چگونه» شروع می‌شود جذاب‌تر هستند. مثلا« چگونه یک وبلاگ‌نویس موفق شویم؟» برای نوشتن تیتر یک پست وبلاگی حتما باید این کار را بعد از نوشتن پست انجام دهید. وقتی نوشتن تمام شد یک بار یا چند بار متن را بخوانید و بعد در مورد تیتر تصمیم بگیرید.

چندی پیش مطلبی در مورد وبلاگ‌نویسی خواندم که می‌گفت برای هر مطلب ۲۵ عنوان می‌نویسند و سپس از میان آنها یکی را انتخاب می‌کند.

۲. طول نوشته

طول نوشته‌های وبلاگ معمولا بین ۳۰۰ تا ۱۰۰۰ کلمه است. هر چه نوشته طولانی‌تر باشد کار نویسنده برای ایجاد انگیزه در خواننده سخت‌تر خواهد شد. اصل «کم گوی و گزیده گوی چون در» را باید رعایت کرد. البته کمتر از ۳۰۰ کلمه را باید در رسانه‌های اجتماعی استفاده کرد.

۳. کلمات کلیدی

هر چیزی را می‌شود با استفاده از کلمات مختلفی نوشت. اما در وب به دلیل حضور موتورهای جستجو انتخاب کلمات کلیدی از اهمیت ویژه‌ای برخورد است. کلمات کلیدی را به زبان ساده می‌توان کلماتی نامید که دوست دارید مطلب شما در پاسخ به جستجوی آن کلمات نمایش داده شوند. البته پیدا کردن کلمات کلیدی خود یک مهارت است و حتما در نوشته‌ای کامل به آن خواهم پرداخت.

۴. نیاز مخاطب

نویسنده باید به نیاز مخاطب به خوبی توجه کند. باید مطلب با در نظر گرفتن مخاطب نوشته شود. باید واقعا بخواهید که مشکلی را از مشکلات خواننده حل کنید. این باعث می‌شود تا خواننده‌های بیش‌تری پیدا کنید و مطالب شما کامل خوانده شود.

۵. روندهای اصلی را پیدا کنید

نویسنده‌ای که قرار است در فضای وب و دیجیتال مارکتینگ کار کند باید در جریان مسائل روز این فضا و موضوع تخصصی خودش باشد. باید باهوش باشید و بدانید که در بسیاری از مواقع اگر ارتباطی میان ترند یا روند اصلی مطرح شده با موضوع تخصصی خود پیدا کرده و مطلبی بنویسید قطعا مطلب شما با استقبال خوبی روبرو خواهد شد.

۶. کار جدی انجام دهید

از وبلاگها و وبسایتهای مطرح درخواست کنید تا نوشته شما را منتشر کنند و یا پیشنهاد همکاری به آنها دهید. برای بهتر شدن در هر کاری باید کار واقعی انجام دهید. نترسید و درخواست همکاری را بدهید و کار را شروع کنید.

۷. همیشه مطالعه کنید

مطالعه نوشته‌ وبلاگ‌نویسهای و نویسنده‌های با تجربه حوزه دیجیتال مارکتینگ بسیار مهم است. مطالب را با دقت بخوانید. ساختار محتوی، عنوان مطلب، طول نوشته، جمله‌بندی و … را بررسی کنید. بهترین معلمان شما همین افراد هستند که هر روز هر آنچه را که می‌دانند در قالب نوشته‌ به رایگان در اختیار همه قرار می‌دهند.

۷ نکته‌ای که در بالا به آنها اشاره کردم بخشی از تجربه‌ خودم در این حوزه بود منابع زیر را هم می‌توانید مطالعه کنید:

۱. بازاریابی محتوا چیست؟ این مطلب از سایت  Moz مقدمه‌ای است بر دنیای بازاریابی مبتنی بر محتوا

۲. راهنمای گام به گام بازاریابی مبتنی بر محتوا: در این راهنما به شکل بسیار گام به گام با انواع محتوا و دیگر دانش لازم برای این حوزه آشنا می‌شوید.

۳. راهنمایی برای ساخت محتوایی منحصر به فرد: در این راهنما رامیت ستی که یکی از متخصصان برتر حوزه تولید محتوا است به شما نشان خواهد داد که محتوای خوب چیست و چگونه می‌توان محتوای خوب تولید کرد.

در ادامه هم چند کتاب را برای مطالعه پیشنهاد می‌کنم. تقریبا مطالعه این کتابها پیشنهاد اکثر متخصصان این حوزه است:

 1. Content Strategy for web
 2. Everybody Writes
 3. Made to Stick
 4. Letting Go of Words
 5. Mobile Usability
 6. Clout
 7. The Big Red Fez
 8. Don’t make me think
 9. The design of everyday things

اگر شما هم منابعی را می‌شناسید و یا تجربه ای در این حوزه دارید در بخش نظرات بنویسید.

18 جولای 2018

دیدگاه‌ها/سوالات کاربران

  لطفا نکات زیر را در نظر داشته باشید:

 • لطفا دیدگاه/سوال خود را با زبان و کی‌برد فارسی ارسال کنید
 • لطفا از تبلیغ مستقیم وب‌سایت خود خودداری کنید
 • نظراتی که با چیزی به جز نام ارسال شده باشند تایید نخواهند شد حتی اگر مفید باشند