هدف اصلی در دیجیتال مارکتینگ چیست؟

وقتی در مورد دیجیتال مارکتینگ جستجو می‌کنید با انبوهی از مطالب مختلف روبرو می‌شوید که همه در مورد ابزارهای جالبی صحبت می‌کنند. بیشتر نویسنده‌ها سعی می‌کنند تا به شما در مورد روش استفاده درست از این ابزارها را آموزش دهند. این در حالی است که هر روز بر تعداد آنها افزوده می‌شود.

وقتی پای صحبت علاقه‌مندان به حوزه دیجیتال مارکتینگ هم می‌نشینم می‌بینم که بیشتر تمرکز آنها بر روی بعد تکنیکی است و به نظر می‌آیند نکته مهمی را به دست فراموشی سپرده‌اند.

برای پی بردن به اصل ماجرا باید از زاویه دیگری به دیجیتال مارکتینگ نگاه کنیم. باید ببینیم که هدف از بازاریابی و دیجیتال مارکتینگ چیست؟

هدف همیشه این بوده است که مشتری جذب شده و محصولات و خدمات ما را برای خرید انتخاب کند. بسیار خب. پس لازم است یادآوری کنم که هیچ وقت هدف ما طراحی یک سایت خوب، داشتن دنبال کننده‌های زیاد در رسانه‌های اجتماعی، خرید بنر در سایت‌های پر ترافیک نیست. اینها ممکن است ابزارهایی برای کمک به رسیدن به هدف اصلی باشند.

تمام تمرکز یک کسب و کار باید بر روی ایجاد یک تجربه خوب برای مشتری باشد. اگر موفق به ایجاد یک تجربه خوب برای مشتری شدید می‌توانید از توسعه کسب و کارتان اطمینان حاصل کنید. هر مشتری راضی قطعا دوستان خود را به استفاده از محصولات و خدمات شما دعوت خواهد کرد. پس طراحی یک تجربه خوب برای مشتری از اهمیت بالایی برخوردار است.

هر مشتری راضی قطعا دوستان خود را به استفاده از محصولات و خدمات شما دعوت خواهد کرد. پس طراحی یک تجربه خوب برای مشتری از اهمیت بالایی برخوردار است.

اگر خوب به ابزارهای اصلی و تکنیک‌های مهم در دیجیتال مارکتینگ هم نگاه کنید خواهید دید که بسیاری از این ابزارها هم با همین هدف درست شده‌اند. برای مثال به ابزارهای و تکنیک‌های تجربه‌ کاربری یا همان UX دقت کنید. هدف این ابزارها این است که کار مشتری را راحت کرده و تجربه خوبی را برایش ایجاد کند.

لذا در طراحی یک استراتژی دیجیتال باید به طراحی یک تجربه خوب برای مشتری دقت کنید و با این معیار ابرازها و روش‌های مورد نیاز را انتخاب کنید. بزرگترین خطری که یک متخصص بازاریابی را تهدید می‌کند فراموش کردن مشتری و درگیر شدن با ابزارهای مختلف است. اینجاست که شناخت مشتری اهمیت بسیار زیادی پیدا می‌کند.

به نظر من اوج هنر بازاریابی دقیقا همین جا است، پیدا کردن راهی برای ایجاد یک تجربه با شکوه برای مشتری.

سعی کنید کار را از طراحی یک تجربه خوب برای مشتری آغاز کنید. حتما چرخه تصمیم‌گیری مشتری را خوب مطالعه کنید. برای ایجاد کردن این تجربه ممکن است لازم باشد هم در فضای آنلاین و هم در فضای آفلاین فعالیت کنید. به نظر من اوج هنر بازاریابی دقیقا همین جا است، پیدا کردن راهی برای ایجاد یک تجربه با شکوه برای مشتری.

05 ژوئن 2018

دیدگاه‌ها/سوالات کاربران

    لطفا نکات زیر را در نظر داشته باشید:

  • لطفا دیدگاه/سوال خود را با زبان و کی‌برد فارسی ارسال کنید
  • لطفا از تبلیغ مستقیم وب‌سایت خود خودداری کنید
  • نظراتی که با چیزی به جز نام ارسال شده باشند تایید نخواهند شد حتی اگر مفید باشند