آماری از تاثیر رسانه‌های اجتماعی بر تصمیم‌گیری مشتریان

خیلی از برندها از دیجیتال مارکتینگ با بخش تولید محتوی در رسانه‌های اجتماعی (سوشال نتورک)  آشنایی بسیار خوبی دارند. معمولا همه (دست کم) یک حساب کاربری در یکی از شبکه‌های اجتماعی دارند که بعضا رها شده است. تولید محتوی برای رسانه‌های اجتماعی در ایران گاهی به عنوان یک کار فانتزی انجام می‌شود و معمولا هدفی برای آن متصور نیست به همین جهت عموما این فعالیت به مدت کمی انجام شده و سپس متوقف می‌شود.

اما حضور در رسانه‌های اجتماعی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است به شرطی که برنامه درستی برای این حضور طراحی شده باشد. وقتی یک برند تصمیم می‌گیرد در رسانه‌های اجتماعی حضور پیدا کند، یعنی تصمیم گرفته‌ تا به صورت مستقیم با مشتریان خود در ارتباط باشد. این حضور رو در رو گاهی برای برندهای ایرانی که تا به حال خیلی هم به مشتری پاسخگو نبوده‌اند دردناک است زیرا اغلب مشتریهای ناراضی، تمام اعتراضات خود را به شکل مستقیم و عمومی مطرح می‌کنند و در انتظار پاسخ هستند.

اما بر خلاف آنچه ممکن است به نظر برسد تجربه ثابت کرده است که حضور برند و پاسخگویی آن باعث می‌شود معترضین هم تبدیل به مشتری وفادار برند شوند زیرا برند در مقابل اعتراض آنها مسئولیت پذیر است و پاسخ آنها را می‌دهد. پس برندها باید دقت کنند که اگر در رسانه‌های اجتماعی حضور پیدا می‌کنند باید حتما پاسخ‌گو باشند. عدم پاسخ‌گویی به اعتراض بیشتر مشتری دامن خواهد زد.

آمار جالب زیر نشان می‌دهد که رسانه‌های اجتماعی چه تاثیری در میزان خرید و تصمیم‌گیری مشتری دارد:‌

۱. ۸۱ درصد از مصرف کنندگان با تاثیر گرفتن از پست‌های دوستانشان در رسانه‌های اجتماعی تصمیم به خرید می‌گیرند.

۲. احتمال خرید مصرف‌کنندگان بر اساس معرفی‌های انجام شده در رسانه‌های اجتماعی ۷۱درصد است.

۳. ۳۱ درصد از مصرف‌کنندگان اعلام کرده‌اند که برای پیدا کردن کالاهای جدید برای خرید از رسانه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند.

۴. ۷۸درصد از مصرف‌کنندگان اعلام کرده‌اند که پست‌های برندها در رسانه‌های اجتماعی بر روی تصمیم آنها برای خرید موثر است.

۵. در صورتی که در صفحه محصول از تصاویری که عموما برای استفاده در رسانه‌های اجتماعی تولید می‌شود ‌استفاده شود احتمال خرید مصرف کنندگان تا ۶ برابر افزایش می‌یابد.

۶. زمانی که مشتری نظرات مثبتی در مورد محصول می‌بیند نرخ تبدیل تا ۱۳۳ درصد افزایش می‌یابد.

با توجه به این آمار به نظر می‌رسد برندها باید برای حضور در رسانه‌های اجتماعی یک برنامه بلند مدت و مدون داشته باشند. نکته‌ای که به شدت مهم است این که برای موفقیت در استفاده از این ابزار بازاریابی باید مستمر کار کرد و نگاهی بلند مدت داشت.

 

27 ژوئن 2018

دیدگاه‌ها/سوالات کاربران

 • رضا گفت:

  مطلب جالبی بود.

 • جالب بود و باید این رو هم اشاره کنیم که همیشه جمع و جامعه می توانند تاثیر زیادی را در تصمیمات داشته باشند و همین بحث و نظرها ست که شیوه های زیادی از استانداردها را مورد عمل قرار داده است

  • لطفا نکات زیر را در نظر داشته باشید:

  • لطفا دیدگاه/سوال خود را با زبان و کی‌برد فارسی ارسال کنید
  • لطفا از تبلیغ مستقیم وب‌سایت خود خودداری کنید
  • نظراتی که با چیزی به جز نام ارسال شده باشند تایید نخواهند شد حتی اگر مفید باشند