۱۰ اقدام عملی برای بهبود سئو

یکی از تکنیک‌های مورد استفاده در دیجیتال مارکتینگ تکنیک بهینه‌سازی مطالب برای موتورهای جستجو یا همان Search Engine Optimization به اختصار SEO است.

سئو از خیلی سال‌های دور به شکل جدی میان همه افرادی که به کار تولید محتوا مشغول بوده‌اند مورد  بحث بوده است به شکلی که امروز هم افسانه‌های زیادی در میان افراد مختلف در این مورد شنیده می‌شود. 

بسیاری هم از این جو بوجود آمده استفاده می‌کنند و هزینه‌های سنگینی را از کسب‌وکارها بابت سئو دریافت می‌کنند. اما مهم‌ترین اصل در سئو تولید محتوای کارآمد است . محتوایی که مشکلی را حل می‌کند یا راه‌کاری ارائه می‌دهد. نیل پاتال در وبلاگ به نکات جالبی در این مورد اشاره می‌کند که آنها را در ادامه مورد بررسی قرار می‌دهیم.

 1. سرعت سایت

یکی از عوامل مهم در SEO افزایش سرعت بارگذاری سایت است. آمار نشان می‌دهد که هر یک ثانیه تاخیر در بارگذاری سایت ۷درصد از نرخ تبدیل خواهد کاست. 

در ذهن مخاطب هم سایتی که از سرعت بارگذاری کمتری برخوردار است خیلی قابل اعتماد نیست. 

طبق آمار منتشر شده در eConsultancy چهل درصد از مخاطبان اگر بارگذاری سایتی بیش از ۳ ثانیه طول بکشد، آن سایت را ترک خواهند کرد. 

 1. به سایتهای دیگری که محتوای مناسبی دارند لینک بدهید. 

برایان کلارک موسس کپی بلاگر می‌گوید: 

یکی از راه‌کارهای اساسی برای رشد یک وبلاگ لینک دادن به دیگر وبلاگ‌ها است. 

ممکن است که فکر کنید لینک دادن به سایتها و وبلاگ‌های دیگر خیلی خوب نیست چون باعث می‌شود بازدید‌کنندگان روی لینکها کلیک کرده و از سایت شما خارج شوند. اما من اینطور فکر نمی‌کنم. لینک دادن یک استراتژی هوشمندانه و اساسی در SEO است. 

رند فیسکین موسس Moz گفته است که : لینک‌های خارجی ترافیک قابل ردیابی ایجاد می‌کنند و وبلاگ شما را تبدیل می‌کنند به یک منبع با ارزش و قابل توسعه. 

اولین گام در گرفتن لینک از وبلاگ‌های دیگر این است که از خودتان شروع کنید. حتما اگر مطلبی می‌نویسید که پست وبلاگ فرد دیگری می‌تواند در کامل کردن آن کمک کند به آن پست لینک بدهید. می‌توانید نویسنده را هم از این موضوع مطلع کنید. این کار قطعا تاثیر بسیار زیادی در گرفتن لینکهای با ارزش از وبلاگهای مطرح خواهد داشت. 

 1. برای انسان‌ها مطلب بنویسید نه برای موتورهای جستجو

سال‌ها قبل که موتورهای جستجو و مخصوصا گوگل در آغاز راه بودند یکی از راه‌کارهای نمایش نوشته‌ها در صفحه اول گوگل این بود که تمرکز نوشته بر روی کلمات کلیدی مورد نظر بود. هر چه تعداد این کلمات در متن بیشتر بود احتمال گرفتن رتبه بهتر در موتورهای جستجو بیشتر بود. 

اما امروز دیگر نمی‌توانید از این روش استفاده کنید. بهترین روش برای SEO و شاید بتوان گفت مهم‌ترین روش این است که مطلبی بنویسید که مشکل خواننده را حل کند و یا دانش او را افزایش دهد.

نوشتن را با این فرض شروع کنید که اصلا موتور جستجویی وجود ندارد و شما دارید برای مخاطب مطلب می‌نویسید. هر چقدر کیفیت کار خوب باشد مخاطب اعتبار بیش‌تری برای شما قائل شده و از شما خرید خواهد کرد. 

 1. کاری کنید که سایتهای معتبر به شما لینک بدهند. 

یکی از سنجه‌های اعتبار سنجی یک وبلاگ این است که  سایتها و وبلاگ‌های معتبر به شما لینک داده باشند و این امر مسیر نمی‌شود مگر اینکه مطالب با کیفیتی تولید کنید. 

گاهی کسب‌وکارها با پیش‌فرض کم هزینه بودن وارد کار تولید محتوا می‌شوند. تصور این کسب‌وکارها این است که کافیست هزینه‌ اندکی به یک مترجم بدهند تا مطالب مختلفی را از وب پیدا کرده و ترجمه کند.

این پیش‌فرض اشتباه است. تولید محتوای خوبی که به شما در پیش‌برد برنامه بازاریابی کمک کند کم هزینه نیست. باید مطالبی تولید کنید که مورد استفاده مخاطب قرار گیرد. 

تولید محتوا هم مانند تولید محصول است. اگر محتوای تولید شده چیزی نباشد که مخاطب انتظار دارد هیچ استقبالی هم از آن نخواهد شد و در نتیجه کسی هم به عنوان مرجع به آن لینک نخواهد داد. 

 1. از اول از ابزارهای اندازه‌گیری استفاده کنید. 

اگر نتوانید میزان پیشرفت کارهای انجام شده را اندازه‌گیری کنید راه به جایی نخواهید برد. یکی از مزایای اصلی دیجیتال مارکتینگ قابلیت اندازه‌گیری است. از اول باید استفاده از این ابزارها را جدی گرفته و با استفاده از بازخوردی که از آنها می‌گیرید برنامه‌ریزی خود را انجام دهید. 

 1. توضیحات متای یکتا برای هر پست بنویسید. 

توضیحات متا یا Meta Description متنی است که زیر لینک سایت شما در گوگل نمایش داده می‌شود. هدف از این متن این است که کاربر قبل از کلیک بر روی لینک ایده‌ای از آنچه که قرار است با کلیک بر روی سایت ببیند به دست آورد. 

دقت کنید که این متن برای هر پست دقیقا یکتا و خاص باشد. برای نوشتن این متن حتما مخاطب را در نظر داشته باشید و سعی کنید با استفاده از این متای توضیحات به او کمک کنید. 

 1. از لینکهای خوانا برای مطالب استفاده کنید.

همیشه لینک مطالب نوشته شده را خودتان انتخاب کنید. در لینکها از کلماتی که مربوط به متن است استفاده کنید. طوری که کسی که لینک را می‌بیند ایده‌ای از مطلب نوشته شده به دست بیاورد.

جالب اینجاست که بدانید این کار به موتورهای جستجو هم کمک بسیاری می‌کند. 

 1. از رسانه‌های اجتماعی استفاده کنید.

رتبه سایت و وبلاگ شما به شکل مستقیم از رسانه‌های اجتماعی تاثیر نمی‌پذیرد اما استقبال مخاطب در این رسانه‌ها از مطالب شما تاثیر بسیاری دارد. 

برای دیده شدن در رسانه‌های اجتماعی هم باید از همان قانون طلایی استفاده کنید. مطالبی تولید کنید که ارزش به اشتراک گذاری داشته باشد. مطالبی که واقعا مفید است. حتی می‌تواند در پست‌های وبلاگ خود از مخاطب بخواهید که مطالب شما را به اشتراک بگذارند. 

 1. از کلمه‌های درست در تصاویر نوشته‌ها استفاده کنید. 

تصاویر برای گوگل بسیار مهم هستند. لذا از اسامی درستی برای آنها استفاده کنید. حتما نامهایی را برای تصاویر انتخاب کنید که مربوط به تصویر باشند. 

 1. به شکل مستمر مطالب خوب و کاربردی تولید کنید.

تولید محتوا کاری پر هزینه و دشوار است. اما برای افزایش رتبه باید برای تولید محتوا برنامه‌ریزی کنید. باید به شکل مستمر محتوای خوب و با کیفیت تولید کنید. استمرار در کنار کیفیت محتوا یکی از کلیدی‌ترین ابزارهای بهبود رتبه در موتورهای جستجو است. 

این مطلب را از وبلاگ نیل پاتال نقل کردم تا شاهدی باشد بر تجربه‌ای که در این سال‌ها در تولید محتوا و دیجیتال مارکتینگ داشتم. مهم‌ترین نکته‌ای که باید همیشه به ذهن بسپارید و حتما به آن عمل کنید این است که مطالب را با تمرکز بر مشتری تولید کنید. باید مطالب شما واقعا برای مخاطب و کمک به او نوشته شود و این تنها راهی است که در بلند مدت می‌تواند بهترین استراتژی سئو نامیده شود.

13 جولای 2018

دیدگاه‌ها/سوالات کاربران

 • صالح گفت:

  کوتاه و مفید…عالی بود. ممنون

 • شراگیم گفت:

  از کلمه‌های درست در تصاویر نوشته‌ها استفاده کنید.
  وب فارسی واقعا از این موضوع داره ضربه میخوره

 • بحث offsite سئو رو نباید دست کم گرفت. لینک بیلدینگ N تا متد داره که هم می تونه خیلی عالی باشه هم بعضا می تونه ضربه بزنه یه جاهایی..

  • لطفا نکات زیر را در نظر داشته باشید:

  • لطفا دیدگاه/سوال خود را با زبان و کی‌برد فارسی ارسال کنید
  • لطفا از تبلیغ مستقیم وب‌سایت خود خودداری کنید
  • نظراتی که با چیزی به جز نام ارسال شده باشند تایید نخواهند شد حتی اگر مفید باشند