روش استفاده درست از زمان برای یک آزاد کار

تقریبا از سال پیش دوباره به دنیای زیبا، شیرین و پر از هیجان آزاد کاری یا به قول اجنبی Freelancer ها برگشتم. 

وقتی به عنوان یک فری‌لنسر کار می‌کنید باید خیلی بیشتر کار کنید و خطرات بسیار زیادی را باید به جان بخرید. پیدا کردن مشتری، پیدا کردن نیرو برای انجام کار، دریافت مطالبات و هزار نکته دیگر هست که باید در انجام آنها مهارت داشته باشید. 

گاهی وقتی به این همه کار نگاه می‌کنید نمی‌دانید که چطور باید اولویت‌ها را مشخص کنید و همین امر باعث می‌شود که سررشته کار از دست خارج شود. هر روز درگیر انجام کلی کار خواهید شد و در آخر روز می‌بینید که عملا کاری هم از پیش نبرده‌اید.

اما سوالی که مطرح می‌شود این است که یک فری‌لنسر چقدر باید کار کند؟ 

فری‌لنسر به دلیل اینکه برای خودش کار می‌کند و عموما باید خیلی از کارها را به تنهایی مدیریت کند. معمولا بیش از یک کارمند درگیر کار می‌شود و دقیقا این بزرگترین خطری است که یک فری‌لنسر را تهدید می‌کند.

فری‌لنسر‌ها باید حتما یک ساعت کاری را برای خودشان تعریف کنند و فقط در این بازه فعالیت کنند. عدم رعایت این اصل فرد را به شدت دچار فرسایش و خستگی خواهد کرد. شاید این مشکل وقتی خیلی جدی می‌شود که فرد به دوستان خود که کارمند هستند نگاه می‌کند و می‌بیند که آنها از صبح سر کار هستند و تا عصر در محل کار حضور دارند و بعد با خود فکر می‌کند که لابد باید از صبح تا عصر حتما کار کند و زمانیکه هیچ کاری برای انجام دادن ندارد احساس گناه می‌کند. اما باید دقت کرد که یک کارمند هم در تمام ساعات حضور خود در محل کار لزوما کاری انجام نمی‌دهد. در کل مقایسه این دو سبک زندگی با هم اشتباه است. 

چه باید کرد؟‌ 

هر فردی برای روز کاری خودش باید یک برنامه زمانبندی داشته باشد. باید برای خودش معین کند که ساعت کاری از کی شروع می‌شود و تا کی ادامه دارد. و در طول این زمان بکوشد تا کارها را پیش ببرد. بیش از این زمان کار کردن باعث بی‌نظمی در دراز مدت و فرسودگی خواهد شد. 

نداشتن یک برنامه مشخص برای کار، مشکل بزرگی است که همه فری‌لنسرها با آن روبرو هستند و به نظر من مهمترین عامل فرسودگی و افت کیفیت کار آنها است. به عنوان یک آزاد کار یا همان فری‌لنسر باید یادمان باشد که همیشه کارهای زیادی را باید انجام دهیم و اگر در انجام دادن این کارها نظم نداشته باشیم به سرعت با مشکلات بسیار بزرگی روبرو می‌شویم. پیشنهاد می‌کنم که برای برنامه‌ریزی بهتر و موثرتر نوشته‌های زیر را هم بخوانید: 

۱. ببخشید من با خودم جلسه دارم. 

۲. چگونه از تقویم گوگل برای پرورش عادتهای جدید استفاده کنیم؟ ٖ

21 مه 2019

دیدگاه‌ها/سوالات کاربران

    لطفا نکات زیر را در نظر داشته باشید:

  • لطفا دیدگاه/سوال خود را با زبان و کی‌برد فارسی ارسال کنید
  • لطفا از تبلیغ مستقیم وب‌سایت خود خودداری کنید
  • نظراتی که با چیزی به جز نام ارسال شده باشند تایید نخواهند شد حتی اگر مفید باشند