چگونه یک برند حضور موفقی در رسانه‌های اجتماعی داشته باشد؟

این روزها شاهد استفاده برندهای ایرانی از انواع رسانه‌های اجتماعی هستیم. هر کدام از آنها با توجه به توانایی‌ها و بودجه‌های خود سعی می‌کنند به نوعی در این جامعه مجازی هم حضور داشته باشند. اما چرا برند‌هایی که گاها بودجه برای گرفتن بیلبورد و تبلیغات تلویزیونی دارند در رسانه‌های اجتماعی نیز حضور پیدا می‌کنند؟ آیا این کارها در مقابل گرفتن بیلبورد می‌تواند موثر باشد؟ آیا تغییری در فروش این شرکتها ایجاد می‌کند یا فقط از روی شکم سیری تصمیم گرفته‌اند وارد این حوزه شوند؟

استفاده از رسانه‌های اجتماعی در قالب بازاریابی دیجیتال برای تیم‌های بازاریابی برندها در این سالهای اخیر به شدت جدی شده است. بسیاری از آنها با برنامه و بسیاری دیگر بدون برنامه و به هر شکلی که شده سعی کرده‌اند کار را شروع کنند. اما اجازه دهید به این سوال پاسخ دهیم که چرا باید یک برند از این ابزارها برای بازاریابی استفاده کند؟

مهمترین ویژگی رسانه‌های اجتماعی

مهمترین ویژگی رسانه‌های اجتماعی مثل اینستاگرام، توییتر و تلگرام (و یا پیام رسانهای داخلی) این است که آنها یک کانال دو طرفه ارتباطی هستند. مشتریان شما در هر سطحی که باشند می‌توانند با شما در ارتباط باشند و این ارتباط دو طرفه است که در نهایت می‌تواند برای یک برند موثر باشد. وقتی مشتری بتواند به راحتی سوالات و مسائل خود را با برند در میان بگذارد و پاسخ‌های مناسب دریافت کند می‌توان گفت فرایند متولد شدن یک مشتری وفادار کلید خورده است.

مهمترین ویژگی رسانه‌های اجتماعی مثل اینستاگرام، توییتر و تلگرام (و یا پیام رسانهای داخلی) این است که آنها یک کانال دو طرفه ارتباطی هستند. مشتریان شما در هر سطحی که باشند می‌توانند با شما در ارتباط باشند و این ارتباط دو طرفه است که در نهایت می‌تواند برای یک برند موثر باشد.

امروزه مشتری قبل از گرفتن تصمیم برای خرید علاقه‌مند است اطلاعات مربوط به محصولات را خودش با جستجو کردن در اینترنت به دست بیاورد. همین نکته است که تولید محتوی و حضور در رسانه‌های اجتماعی را از منظر تاثیر در فروش در مرکز توجه قرار می‌دهد.

برند‌ها و کسب‌وکارهایی که علاقه ‌به حضور در رسانه‌های اجتماعی دارند باید به این نکته توجه داشته باشند که همانطور که کیفیت محصولات و خدمات تولیدی آنها بسیار مهم است کیفیت محتوی تولیدی آنها هم از اهمیت بالایی برخوردار است.

محتوی خوب

یک محتوی خوب محتویی است که مشکلی را حل کند. برای مثال می‌تواند پاسخ سوالی باشد که مشتریان پرسیده‌اند و یا اطلاعاتی باشد در مورد روش بهینه استفاده از محصولات و چیزهایی از این دست. باید برای تولید محتوی خوب به شدت به فکر مشتری بود. به عبارت دیگر باید به فکر منفعت او بود.

باید دقت کنید که تعداد دنبال کننده‌های شما در شبکه‌های اجتماعی مهم نیست بلکه میزان تعامل آنها با شما بسیار مهم است. گاها دیده می‌شود که یک اکانت در اینستاگرام بیش از ۱۰ هزار دنبال کننده دارد ولی هر پست آن فقط ۲۰ لایک گرفته است. این عدد نشان می‌دهد که دنبال‌کننده‌های این اکانت واقعی نیستند و کسب و کار مورد نظر هدف اشتباهی را انتخاب کرده است. ممکن است صفحه شما ۱۰۰۰ دنبال کننده داشته باشد ولی هر پست به طور متوسط حدود ۶۰۰ لایک داشته باشد. این یعنی محتوی مناسبی تولید شده و کاربر پاسخ سوالات خود را در بخش نظرات دریافت کرده و کلا با برند همراه شده است. تمام استراتژی برند باید ایجاد این همراهی باشد.

اگر استراتژی درست برای حضور در فضای آنلاین انتخاب شود در دراز مدت منافع بسیاری متوجه برندها و کسب‌وکارها خواهد شد. البته استفاده از هر رسانه‌ای منافع خاص خودش را دارد. برای مثال تاثیر داشتن ۲۰ بیلبورد در نقاط مهم و پر ترافیک تهران کاملا مشهود و غیر قابل انکار است. اما تاثیر بیلبورد در یک بازه کوتاه خواهد بود.

تولید محتوی در فضای مجازی و در بستر‌های مختلف، به نوعی ماندگاری دارد. محتوی امروز تولید می‌شود ولی در طول زمان افراد مختلفی می‌توانند از آن استفاده کنند و این یعنی هزینه تولید آن به شدت کاهش می‌یابد.

کسب‌وکارها باید به این نکته دقت کنند که حضور موفق در فضای مجازی یعنی یک رابطه دو طرفه با مشتری برقرار کردن، یعنی همراه مشتری بودن و از او مراقبت کردن. اجازه ندهید تعداد دنبال‌کننده‌ها شما را گمراه کنند.

29 آوریل 2018

دیدگاه‌ها/سوالات کاربران

    لطفا نکات زیر را در نظر داشته باشید:

  • لطفا دیدگاه/سوال خود را با زبان و کی‌برد فارسی ارسال کنید
  • لطفا از تبلیغ مستقیم وب‌سایت خود خودداری کنید
  • نظراتی که با چیزی به جز نام ارسال شده باشند تایید نخواهند شد حتی اگر مفید باشند