چرا روابط عمومی از بین می‌رود؟

چه چیزی را می‌توان روابط عمومی نامید؟ چه اشتراکاتی با دیجیتال مارکتینگ دارد؟‌ 

همانطور که در پستی با عنوان چگونه وچرا خانمها سیگاری شدند؟ پدر روابط عمومی ادوارد برناییس را معرفی کردم دیدید که کل کاری که برناییس برای سیگاری کردن خانمها انجام داد بیشتر به فرایندهای بازاریابی نزدیک است تا چیزی که ما از روابط عمومی می‌دانیم.

تغییر در فضای رسانه باعث راه افتادن رسانه‌های خیلی کوچکی شده است. امروز هر کسی ممکن است تبدیل به یک میکرو رسانه شود و بتواند نظرش را در مورد یک برند یا محصول به گوش مخاطبان خود برساند. 

چنین وضعی در حوزه رسانه باعث شده نقش بسیار جدیی در بخش پاسخ‌گویی به مخاطب و مشتری تعریف شود. بسیاری از برندها امروز با حضور در رسانه‌های اجتماعی سعی دارند بخشی از فرایندهای مربوط به پشتیبانی و پاسخ‌گویی به مشتری را از این طریق انجام دهند. 

با وجود دیجیتال مارکتینگ، برندینگ و روابط عمومی این سوال مطرح می‌شود که هر کدام از اینها دقیقا مسئول انجام دادن چیست؟ آیا روابط عمومی باید پاسخ‌گوی مردم در رسانه‌های اجتماعی باشد؟ آیا کمپین‌های مربوط به برندینگ بر عهده روابط عمومی است یا دیجیتال مارکتینگ؟‌ 

به نظر من روابط عمومی در سالهای اخیر و با رشد روزافزون استفاده از رسانه‌های اجتماعی تبدیل به بخش مهمی از فرایندهای دیجیتال مارکتینگ شده است و می‌شود گفت که دیگر امروز هیچ‌کدام از این فرایندها به نام روابط عمومی شناخته نمی‌شوند. تصویر زیر را ببینید: 

این تصویر تفاوت چهار بخش بازاریابی، روابط عمومی، تبلیغات و برندینگ را به خوبی نشان می‌دهد. وقتی خوب به این تصویر نگاه می‌کنیم می‌بینیم که امروز بیشتر این فرایندها در واحد بازاریابی رخ می‌دهد. 

اما چیزی که امروز به شکلی اشتباه در میان افراد فعال در حوزه دیجیتال مارکتینگ مرسوم شده است انتشار رپورتاژ آگهی در رسانه‌های آنلاین به عنوان PR است. این کار باعث شده تا سطح عملیات روابط عمومی تا سطح انتشار خبر تنزل پیدا کند. 

امروز اگر قرار باشد یک واحد روابط عمومی دیجیتال داشته باشیم انتظارات زیر را باید از این واحد داشت: 

  • حضور قوی برند به جهت ارتقای وضع SEO و ایجاد ترافیک 
  • ایجاد اعتبار برای برند با افزایش سطح اعتماد و افزایش آگاهی نسبت به برند 
  • تدوین استراتژی قابل اندازه‌گیری با KPI و اهداف مشخص

در نهایت به نظر من دیجیتال مارکتینگ نسل جدید روابط عمومی است که با رویکردهای بازاریابی و ابزار مبتنی بر اینترنت همان اهداف روابط عمومی را محقق می‌کند. 

21 آگوست 2019

دیدگاه‌ها/سوالات کاربران

    لطفا نکات زیر را در نظر داشته باشید:

  • لطفا دیدگاه/سوال خود را با زبان و کی‌برد فارسی ارسال کنید
  • لطفا از تبلیغ مستقیم وب‌سایت خود خودداری کنید
  • نظراتی که با چیزی به جز نام ارسال شده باشند تایید نخواهند شد حتی اگر مفید باشند